Sunday, 19 October 2008

Päevatöö - 19.10.2008


Laeva leidja Ülo Kestlane juhatamas õiget kurssi.Ahtritäävi juurest tuli kaunistustega kamm. Kas edevad mehed või kingitus naisele?

Külli, Ülo, Mirja, Maili, Meelis, Gilleke ja Marge laevas

Täna kaevasime laeva tühjaks. Puhastasime välja kõik säilinud needid. Meelis selgitas välja, et tihedad neediread vasakparda vöörtäävi osas viitavad kunagisele augule laevakeres, mis on hiljem hoolikalt parandatud. See näitab, et laeva on merel sõitmiseks kasutatud. Mastikanda ja vertikaalset kiilu me ei leidnud - nüüd võib olla kindel, et laev oli sobilik liikuma aerude jõul. Erinevalt traditsioonilisest kaarte kinnitusviisist puitnaaglitega on Salme laeval kasutatud plangutuse kinnitamiseks kaarte külge tavalisest pikemate neetide paari. Et osaliselt säilinud V kaarel pole märke naaglitest vaid kinnitab seda. Õnnestus rekonstrueerida kaarte (5 tk) asukohad kogu säilinud laevakere osas, põhiliselt juhindusime vaid plangutuse ühendamiseks kasutatud neetidest ( pikkus ca 30 mm) pikemate (pikkus ca 50 mm) neetide paaridest. Viienda kaare oletatava asukohast tuli hiljem välja katkend säilinud kaarest - see kinnitab täielikult oletusi.

1 comment:

AV said...

Ahtritäävi juurest tuli kaunistustega kamm. Kas edevad mehed või kingitus naisele?

Otto Borst kirjutab raamatus Alltagsleben im Mittelalter, et XI saj Kölni kandi rüütlitel oli kombeks kanda pikki lokke, mis kiivri alt välja voogasid. Paraku ei olnud sealkandi inimestel loomulikke lokke, seepärast kuulunud moeteadliku rüütli varustusse ka lokitangid, mida pidi tule peal kuumutama. :)