Thursday, 5 February 2009

Laeva arvutimudel

Programmi Delftship kaasabil on Priit Lättil valminud Salme muinaslaeva arvutimudel.
Priidu kommentaar: "Laevamudeli aluseks on novembris toimunud seminaril kokkulepitud mõõtmed, millele Vello Mäss lisas hiljem mõningaid täpsustusi. Nii näiteks on mudelil täävide kõrgus kiilust 1,5 m ning täävikalle on mitte nii järsk nagu mudeli esialgsel variandil, vaid laugem. See on loogiline ka, kui eeldada, et laeva kasutati merel - lauge ettepoole kaldus tääv võimaldab laeval paremini lainetust taluda.

Päris lõplik laevamudel siiski ei ole, kuna jätkuvalt on probeleeme laeva laiusega süvisejoonel, mis praeguste mõõtude juures kipub etteantust vägisi suuremaks.Hüdrostaatikaraport annab laeva veeväljasurveks praeguste mõõtmete järgi 2,576 tonni ja süviseks 40 cm. See tähendaks siis koormatud laeva. Tühjalt oleks süvis usutavasti väiksem, nt midagi 35 cm.

Praeguse mudeli järgi peaks trimm olema nullis, st süvis nii ahtris kui vööris on sama. Usutavasti nii see oli ka päris laeval, ehkki tõenäoliselt lainetaval merel sõites kuluks väike positiivne trimm ära (laeva vöör kõrgemal kui ahter). Aga see viimane on ainult minu arvamus."

2 comments:

Anonymous said...

UUDIS!

SEL AASTAL (2010) LEITI SALMELT UUS LAEVAMATUS UUTE LANGENUTE JA HAUAPANUSTEGA!

... said...

Huvitav kaua meie maailmakuulsatel geeniteadlastel läheb ka aega, et luudest DNA kätte saada? 10.a, 100.a või kauem? luud olid ju ilusti säilinu.